Sztuczna Głupota

“Ten post został napisany dla Ciebie przez sztuczna inteligencję”

Co myślisz, czytając to zdanie? Co widzisz gdy słyszysz: sztuczna inteligencja (dalej zwana AI)?

🤩 Może ekscytujesz się, widząc inteligentny byt, który jest w stanie zrozumieć Twoje potrzeby i kreatywnie coś dla Ciebie napisać. 🤨 Może czujesz niepokój, że Twoja praca copy-writera będzie zaraz zabrana przez AI, wraz z wieloma innymi stanowiskami. 😨 A może czujesz strach, widząc rozwój sztucznej inteligencji, który coraz szybciej przybliża nas do starcia jak z I, Robot. Na pewno nie jesteś sam_a w tym, słyszałam już osoby dzielące się tymi opiniami.

🧐 Jednak czy to słuszne reakcje? Na ten moment sztuczna inteligencja to nic innego niż narzędzie złożone ze zbioru różnych matematycznych i statystycznych metod wyspecjalizowany do wykonania konkretnego zadania, np. rozróżniania obrazów, wykrywania zmian chorobowych na zdjęciu medycznym czy pisania odpowiedzi 🧮. Jak napisała moja koleżanka(1), uczenie maszynowe (ML – jedna z metod AI) może być od nas o wiele lepsze w rozpoznawaniu powtarzalnych wzorców, ale nie będzie w stanie stwierdzić czy to co robi ma sens. Daleko nam do AI takiego jak z Matrixa, i niekoniecznie jest to naszym celem 🙂.

Ale to nie nasza wina, jeśli tego nie wiemy. W końcu media, filmy i książki raczej mówią o czymś innym, często pokazując tzw. generalną sztuczną inteligencję (jak Jarvis z Iron Mana), która rozumie kontekst w którym się znajduje i może współegzystować w świecie z nami 🤖. Samo słowo inteligencja daje nam wyobrażenie zgoła inne, niż algorytmy wykorzystane do wykonania konkretnego zadania(2).

To niezrozumienie czym jest aktualna sztuczna inteligencja stanowi problem dla twórców produktów wykorzystujących AI. 🤲Czy mają otwarcie pisać o wykorzystaniu AI i narażać się na niesłuszne oczekiwania?(3) 🤥 Nie pisać wcale o AI, co jest nieetyczne i może prowadzić do spadku zaufania?(4) 🤨 A może nazwać AI inaczej? Co byście powiedzieli na:

“Ten post został napisany dla Ciebie przez naszą najnowszą Sztuczna Głupotę” ❤


Ten post został oryginalnie opublikowany na stronie kursu Aalto Critical AI and Data Justice.


(1) link do posta koleżanki o emocjach w nauce: https://aaltoaidatajustice.wordpress.com/…/on-emotion…/

(2) Tu polecam świetną prezentację Kate Crawford, w której m.in. mówi o problemie ze słowem “inteligencja” w AI: https://youtu.be/HPopJb5aDyA

(3)Jakkolwiek pisanie “sztuczna głupota” (Artificial Stupidity) nie byłoby kuszące, uważam że jednak opcja pierwsza jest najlepsza 😃. Tzn. być transparentnym o użyciu AI i edukować użytkowników poprzez proste wytłumaczenie co AI w tym produkcie robi, a czego nie. Więcej o tym w badaniu, które będzie opublikowane w kwietniu 🙂.A co Wy myślicie na ten temat?

(4) Ten raport i artykuł świetnie przywołują co się dzieje, gdy ukrywa się użycie AI w serwisie. https://www.theverge.com/…/new-york-city-accountability…https://ainowinstitute.org/AI_Now_2018_Report.pdfA zdjęcie wybrane z telefonem – bo to urządzenie, z którego korzystamy na co dzień i które pełne jest “sztucznej głupoty” 😉